میکروتیک


نرم افزارهای کاربردی
معرفی کمپانی میکروتیک

شرکت میکروتیک MikroTik در سال 1995 لتویا در اروپای شرقی توسط دو دانشجو MIT آمریکا تاسیس شد اولین محصول این شرکت سیستم عامل میکروتیک بود که توسط نگارشی از سیستم عامل لینوکس بنیان گذاشته شد. همزمان با شروع استفاده از استاندارد 802.11 در تکنولوژی وایرلس امکان استفاده از این تکنولوژی در این سیستم عامل نیز افزوده شد. یکی از اهداف این شرکت ارائه تجهیزاتی هم رده محصولات سیسکو با قیمتی بسیار پایین تر بود.

در واقع هدف از ایجاد سیستم عامل، رقابت با سیستم عامل معروف IOS سیسکو بود که برروی PC ها نصب می شود و ارائه ی امکانات بی نظیری از جمله روتینگ، فایروال، VPN، مانیتورینگ، Qos ،Hotspot ،Load Balancing و سرویس های کار آمد دیگری که در مدیریت شبکه ها است. یکی از عوامل پیشرفت این سیستم عامل پایداری آن در ارائه سرویس ها در شبکه های کوچک، متوسط و بزرگ بود که تمام کاربران خود را تحت تاثیر قرار می داد.

یکی دیگر از مزایای این سیستم عامل نسبت به رقبای قدرتمند خود امکان کانفیگ توسط یک نرم افزار به نام winbox در سیستم عامل ویندوز بود که با محیط کاربری گرافیکی احساس راحتی بالایی به کاربران خود جهت تنظیمات این دستگاه می دهد.


حالا که با میکروتیک آشنا شدید، باید بگم یکی از مشکلات مدیر ( آی تی ) اینکه روتر رو کانفیگ می کنند بعد برای هر تغییر باید به روتر وصل شود مجدد تغییر رو اعمال نماید مخصوصا برای کسانی که ای تی در محل حضور ندارد مشکل بزرگیست و کارفرما هم علمی در این رابطه ندارد باید چیکار کرد ما اینجا نرم افزاری تهیه کردیم که هم کارفرا راضی باشد هم مدیر ای تی خیالش راحت باشه که روتر به مشکل نمیخوره این نرم افزار کاری که میکنه مثلا کاربری WiFi با Mac آدرس جدید میخواهد عضو شود دیگر نیاز نیست روتر رو باز کنید از طریق این نرم افزار و با پروتکل SSH به روتر وصل میشود و خیلی راحت این کار را برای شما انجام میدهد


link حجم فایل 4/43 مگابایت